Ракомет
21. April 2017 - 13:55

Ракометарките на Македонија во третата група во квалификациите за ЕП 2018

Женската ракометна репрезентација на Македонија ќе игра во третата квалификациска група за Европското првенство 2018 заедно со Србија, Шведска и победникот од претквалификациската група А.
 
По денешната ждрепка во Париз беа формирани и другите групи:
 
Група 1: Швајцарија, Украина, Хрватска и Норвешка.
 
Група 2: Италија, Словачка, Полска и Црна Гора.
 
Група 4: Португалија, Австрија, Русија и Романија.
 
Група 5: Исланд, Словенија, Чешка и Данска.
 
Група 6: Литванија, Турција, Германија и Шпанија.
 
Група 7: Квалификант од Б група, Белорусија, Унгарија и Холандија.
 
Европското првенство ќе се игра во Франција од 30 ноември до 16 декември 2018 година. Пласман на шампионатот ќе обезбедат двете првопласирани од секоја група и најдобрата трето пласирана селекција.