Свет
9. December 2021 - 8:36

Путин потврди дека Русија за неколку дена ќе им ги предаде на САД предлозите за безбедносните прашања

Официјална Москва за неколку дена ќе ги изработи своите предлози за безбедносните прашања, а потоа ќе им ги предаде на САД, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Путин во видео разговорот со американскиот претседател Џо Бајден, во вторникот, кажа дека допреле безбедносни прашања.

-Тоа е тема за друг разговор. Се договоривме да ја продолжиме оваа дискусија и дека тоа ќе го направиме на содржаен начин, дека во иднина ќе ги размениме нашите размислувања за тоа прашање, рече Путин на прес-конференција, пренесе Тасс.

Рускиот претседател прецизираше дека неговата земја во рок од само неколку дена ќе ги подготви своите предлози, а за една недела ќе ги достави на разгледување до американската страна.

-Се договоривме дека ќе се формира соодветно тело кое професионално ќе се занимава со ова, рече рускиот претседател.

Претходно денеска Путин оцени дека проширувањето на НАТО на исток, кое ја вклучува Украина во Алијансата, е многу чувствително прашање за руската безбедност.

Рускиот и американскиот претседател во вторникот ја имаа втората средба, овој пат, двочасовен видео разговор, на кој станало збор за Украина и другите спорови во американско-руските односи.