Ракомет
11. November 2022 - 9:57

Први победи за Словенија и Данска во Главната рунда на ЕП за ракометарки

Репрезентациите на Словенија и на Дансказ абележаа победи во првото од трите кола во Главната рунда на Европското првенство во ракомет за жени.

Во Групата – 1 која се игра во Љубљана, синоќа Данска ја победи Унгарија со 29:27, додека ко-домаќинот на првенството, Словенија беше поуспешна од Хрватска со 26:18.

Табела: Норвешка, Данска и Словенија по 4 бода, Шведска и Хрватска по 2, Унгарија 0.

Вечер ќе се одиграат два натпревара од Групата-2 во Скопје:
Холандија – Германија (18 часот)
Романија – Шпанија (20:30).