Loading Video...
Ф1
27. March 2021 - 17:18

Првата пол-позиција во новата сезона за Макс Верстапен

 
Холанѓанецот Макс Верстапен ќе стартува од пол-позицијата нја премиерната трка во новата сезона во Формула 1 шампионатот. 
 
Возачот на Ред Бул беше најбрз на денешните квалификации па утре же ја им а првата стартна позиција на трката за Големата награда на Бахреин со која започнува новата сезона.
 
Актуелниот светски првак Луис Хамилтон ќе биде веднаш зад него, а од вториот ред трката ќе ја зпочнат неговиот тимски колега од Мерцедес, Валтери Ботас и возачот на Ферари, Чалс Леклерк 
 
Стартот на утрешната премиерна трка во новата сезона од Ф1 првенството е во 17 часот.