Кошарка
12. August 2017 - 23:34

Прва победа за Македонија, совладана селекцијата на Косово

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја постигна првата победа во претквалификациите за СП 2019 откако вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ ја победи селекцијата на Косово со 87:74 (19:22; 21:19; 23:13; 24:20). 

Македонската селекција во грч го почна натпреварот и тоа резултираше со минимално водство на противникот, кој пак тешко стигнуваше до позиции за шут, но во неколку наврати Косово постигна тројки со звукот на сирената за истек на нападот.
На полувреме Косово водеше со еден поен (41:40). Во вториот дел избраниците на селекторот Јорданчо Давитков заиграа подобро во одбраната пред се. Косово во третиот период постигна само 13 поени, а со добра игра во овој период се истакна Стојан Ѓуровски, кој одлично ги искористи своите минути.
По доброто прво полувреме и во финишот на дуелот ценатрот Младеновски ги искористи минути минати на терен во во неколку наварти кога требаше да се одржи предноста над 5 поени имаше офанзивни скокови и поени.
Најефикасен во нашиот состав беше Џордан Теодор со 24 поени, Костоски постигна 16, Војдан Стојановски 14, а Младеновски 12 со 7 скокови од кои пет офанзивни.
Во вторит дел се повреди Димче Тасовски и неговиот настап на гостувањето во талин против Естонија е неизвесен.
Македонија следниот дуел го игра во среда.
Нашата репрезентација сега има скор 1-2, Естонија е прва со биланс со 2-0, а Косово 1-2. 
Македонија има шанси за пласман на едно од првите две места на табелата, а затоа е потребна победа на гости против Естонија.