Loading Video...
Тенис
1. January 2018 - 18:33

Прв триумф на Германците на „Хофман купот“

 
 
 
Тениската селекција Германија со победа ги почна натпреварите од Хопман купот. 
 
Во рамките од А групата Германија со 2-1 во победи ја совлада Белгија 
 
Во првиот меч во женска конкуренција Анџелика Кербер со 2-0 по сетови ја победи Елисе Мертенс за водство на Германците, додека кај мажите Белгија возврати со триумфот на Давид Гофан во два сетов во дуелот против Зверев.
 
Во игра во двојки германската комбинација беше подобра од белгиската со 2-0, па со конечни 2:1 во победи го добија овој дуел
 
Вчера во во првиот дуел од ова група Австралија со 2-1 ја совлада Канада
 
Во Б групата, во која веќе се одиграа дуелите од1.коло победи остварија САД над  Русија (2:1) и Швајцарија над Јапонија (3:0)
 
Победниците од групите на 6.јануари ќе играат во финалето.