Loading Video...
Спорт плус
31. July 2021 - 12:35

Прв допинг случај во ЛОИ Токио

Прв случај на суспензија поради допинг на Олимпијадата во Токио. Имено станува збор за нигериската атлетичарка Блесинг Окагбаре кој утринава требаше да настапи во полуфиналето на 100 метри и е една од главцните претендентки за златниот медал. 
 
Имено таа била тестирана на 19 јули четири дена пред отворањето на Олимпијадата, а резултатите пристигнале доцна синоќа откако Окагбаре веќе настапи во квалификациската трка. 
 
Нигеријката која била позитивна на прекумерена доза на хормон за раст, а таа експресно ги отвфрли обвинувањата и побара да се тестира примерок „Б“ или резервен примерок за двојно проверка на резултатите.