Ракомет
11. January 2019 - 12:05

Против Јапонија без Даскаловски и Лазаревски

Македонската ракометна репрезентација попладнево во Минхен ќе го одигра првиот натпревар на 26.Светско првенство. Прв противник на Македонија, во Б-групата, ќе биде Јапонија.

Во пресрет на дуелот со „самураите“, селекторот Раул Гонзалес  одреди кои играчи ќе ја бркаат првата победа на мундијалот.

Од 18 играчи кои допатуваа во Минхен, дуелот од трибините ќе го следат голманот Златко Даскаловски и пикерот Милан Лазаревски.

Селекторот Гонзалес реши за дуелот со Јапонија да има двајца голмани, поради што во конкуренција на Борко Ристовски и Никола Митревски, отпадна Даскаловски, додека одлуката Лазаревски да остане на трибините е очекувана бидејќи овој играч во последен момент се најде на спискот откако поради повреда отпадна Димитар Димитриовски.

Составот на Македонија: Борко Ристоски, Никола Митревски, Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски, Филип Лазаров, Филип Талевски, Филип Кузмановски, Филип Чурлевски, Горан Крстевски, Мартин Серафимов, Кире Лазаров, Стојанче Стоилов, Жарко Пешевки, Велко Маркоски и Марио Танкоски.

Натпреварот Македонија-Јапонија ќе почне во 15:30 часот. Покрај овој натпревар, во Б-групата денес ќе играат уште и Хрватска и Исланд (18 часот), односно Шпанија и Бахреин (20:30 часот)