Балкан
30. September 2015 - 8:49

Протестна нота на Српската мисија во ОН поради присуството на Косово

Српската мисија во ОН во договор со шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ упати протестна нота до ОН поради присуството на претставници на Косово на собирот за борбата против тероризмот, што го организираа САД, јави Танјуг.

Во ОН истакнуваат дека тоа е приватен состанок кои го организирале САД и оти поради тоа Косово било третирано како независна држава.

Амбасадорот на Русија во ОН Виталиј Чуркин, изрази противење велејќи дека Америка со тоа на некој начин ги навредува ОН, наведува РТС, посочувајќи дека многумина забележале оти собирот го обезбедувала американската тајна полиција, а не полицијата на ОН.