Македонија
14. March 2017 - 20:09

Протест „За заедничка Македонија“ во Крива Паланка

Никогаш нема да ги заборавиме борците од Народослободителната борба, ниту бранителите од 2001 година, а тие не беа ниту нивни ниту наши синови-тие беа синови на Македонија кои застанаа цврсто на бедемот за одбрана на татковината. Затоа нема да дозволиме некој да ни ја дели или продава државата, рече на вечерасниот марш „За заедничка Македонија“ во Крива Паланка Едита Поцева, од Организација на жени Крива Паланка.  

И вечерашниот мирен протест за поддршка на унитарна Македонија граѓаните маршираа од населба Единство, преку центарот на градот до плоштадот Карпошово Востание пред зградата на локалната самоуправа.  

Од собирот Паланчани по седми пат порачаа не за двојазичност, да за зачувување на уставот и државноста на Македонија.

- Македонија низ историјата имала бројни непријатели, но најмногу страдала од внатрешните непријатели, а така е и денес. Ни го сменија името во ФИРОМ, сега сакаат да ни го сменат знамето. Велат ќе влезат во Собранието, да, велам, но само ако народот кој стои пред нив го дозволи тоа, порача Поцева.

Протестот на поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија заврши мирно, а за утре е закажан нов мирен марш.