Свет
18. October 2020 - 8:56

Протест во Париз за време на полициски час

Во Париз синоќа се одржа непријавен протест против новите ограничувања за време на полициски час што вчера стапи во сила вчера во главниот град на Франција.

Во регионот на Ил де Франс, каде што се наоѓа главниот град Париз, како и во осум други француски региони, синоќа стапи во сила нова мерка за полициски час, која ќе трае од 21 до 6 часот наутро секој ден во наредните четири недели.

Околу стотина учесници во протестот извикувале „слобода, слобода“ и фрлале корпи за отпадоци на улица, а по триесетина минути полицијата успеала да ги принуди насобраните да се разотидат.