Loading Video...
Балкан
29. September 2018 - 18:00

Прошетката на Тачи на северот од Косово ја постави српската војска во борбена готовност

Прошетката на косовскиот претседател Хашим Тачи со чамец по езерото Газивода на северот на Косово ја стави војската на Србија во состојба на највисока борбена готовност.

Наредбата за восјката ја издаде српскиот претседател Вучик бидејки  како што изјави  припадници на косовоската специјална единица Роса утрово упаднале на северот на Косоово и ги зазеле хидроцентралата и вештачкото езеро  Газивода. Според Вучик биле апсени и Срби кои им стоеле на патот, а влегле и во центарот на екологија и развојот на спортот во Зубин Поток, кој се наоѓа во близина на хидроцентралата.

Однесувањето на властите во Приштина е спротивно на сите меѓународни договори и резолуции е истакна дирекерот на канцеларијата за КиМ. Директорот на Косовксата полиција пак со поинкава приказна.  Изјави дека специјалците само ја обезбедувале рутата по која се движел претседателот. Откако Тачи ја завршил прошетката се повлекле и припадниците на Роса.