Македонија
31. May 2019 - 8:15

Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Времето во земјава ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено попладне кога на места процесите ќе бидат поинтензивни. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, најизразен вдолж Повардарието.

Утринската температура ќе се движи од девет до 15 степени, а дневната температура од 14 до 27 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено попладне кога на места процесите ќе бидат поинтензивни. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, најизразен вдолж Повардарието.

Утринската температура ќе достигне до 13 степени, а дневната температура до 24 степени.

Следува период на променливо и нестабилно време на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град.