Здравје
8. November 2016 - 17:15

Произведена прва чоколада против менструални болки

Милиони жени ширум светот ќе бидат воодушевени од новата чоколада, специјално наменета за понежниот пол, која ги намалува менструалните болки.

Инаку, чоколадата ја измисли маж. Станува збор за Швајцарецот Марк Вилмер.

Тој ја произвел чоколадата „Фрауенмонд“, која содржи 17 различни швајцарски планински билки, кои во комбинација со какаото го подобруваат расположението и смируваат.

Чоколадата содржи 60 отсто какао, а токму високот ниво на магнезиум во неа го опушта телото и спречува грчеви и овозможува лачење на серотонин, хормонот на среќата. 

Вилмен на оваа чоколада работел три години, а за сега таа може да се купи единствено во Швајцарија.

Ново на Сител