Ракомет
14. October 2016 - 12:13

Продолжуваат натпреварите во македонската ракометна лига

 
 Во домашното ракометно првенство, односно Првата лига во машка конкуренција, денеска ќе се играат првите два натпревари од шестото коло.
 
Во Битола, екипата на Еурофарм Работник го пречекува вториот тим на Металург, додека во Скопје, составот на Вардар Jуниор е домаќин на Борец. Двата натпревари ќе започнат од 18 часот. 
 
Во истиот термин утре во Битола закажано е дербито меѓу двете првопласирани екипи на табелата Пелистер и Охрид. 
 
Еден час подоцна (19) ќе започнат и преостанатите два натпревари од ова коло, Прилеп - Работнички и Пролет - Радовиш.  
 
Табела: Пелистер 12 бода, Охрид 12, Еурофарм Работник 9, Прилеп 9, Радовиш 9, Металург II 8, Пролет 7, Борец 4, Вардар Јуниор 3, Работнички 0.