Македонија
21. May 2021 - 18:10

Привремениот премиер на Бугарија ја потврди позицијата на Софија за Македонија

Претседателот на привремената Влада на Бугарија Стефан Јанев на днешната средба со министерот за надворешни работи на Португалија Аугусто Сантош Силва и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји ја повторил бугарската позиција за приклучувањето на Северна Макеоднија кон Европската Унија, јави дописбикот на МИА од Софија.

Гавна тема, според соопштението од прес-службата на бугарската Влада, била европската перспектива на државите от Западен Балкан во рамките на процесот по проширување на Европската унија. Во фокусот на разговорите биле предизвиците што стојат пред приклучувањето на Република Македонија и можностите за подобрување на дијалотот со Република Бугарија.
 
Со оглед дека Португалија е актуелен претседавач со ЕУ, од страна на гостите била изразена подготвеност за посредување во разговорите меѓу двете држави.