Македонија
16. August 2022 - 11:45

Приведени две лица во Битола поради предизвикување општа опасност

– МВР информира дека вчера од страна на полициски службеници од Одделението за општ криминал при СВР Битола лишени од слобода се М.М.(36) и Р.К.(26), поради постоење основи на сомнение дека извршиле кривично дело „предизвикување на општа опасност“, по чл.288 од Кривичниот законик.

-Во 09.30 часот во битолското СВР, битолчанецот И.В. пријавил дека во временскиот период од 22.00 часот на 14.08.2022 до 07.15 часот на 15.08.2022 на улица „Македонска фаланга“ во Битола, на две патнички возила „митцубиши“ и „голф“, сопственост на пријавителот била истурена течност, при што било предизвикано нивно оштетување. По преземени мерки и активности од страна на полициските службеници, сторителите биле идентификувани, а при извршен претрес кај лицата пронајдени се предмети поврзани со извршеното кривично дело, известуваат од МВР.

Во координација со Јавен обвинител, по документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.