Македонија
6. March 2021 - 10:39

Приведен нарко дилер баран од германската полиција кој се криел во тетовско

Приведен нарко дилер баран од германската полиција кој се криел во тетовско

На 05.03.2021 полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка- Отсек за потрага постапија по меѓународна потерница од Интерпол Германија и вoТетово го лишија од слобода К.И. (30) кој се барал за сторени кривични дела поврзани со трговија на голема количина на кокаин и марихуана  на територијата на Германија, за кое дело според германскиот кривичен закон се предвидува максимална казна затвор од 15 години.

Лицето, според законската процедура, ќе биде испорачано на германската полиција.