Loading Video...
Свет
9. March 2017 - 16:58

Приштина – или ослободување на Харадинај или прекин на дијалогот со Белград

Пратениците во косовскиот парлемент усвоија резолуција со која се бара прекин на дијалогот со Белргад се додека  Рамуш Харадинај не биде пуштен на слобода. Исто така со резолуцијата се бара ЕУ да изврши притисок врз Србија да ги поништи сите потенрици и обвиненија за Харадинај.  ФРанцуските власти на 4 јануари го уапсија екс премиерот на Косово на барање на Србија а на 6 април судот ќе одлучи дали  ке биде ослободен или ке биде испорачан на властите во Белград.