Свет
20. November 2019 - 21:21

Принцот Ендру казнет поради Епстајн: Кралицата Елизабета донесе брутален акт

Кралицата Елизабета му даде дозвол на војводата од Јорк да „отстапи од јавните должности во догледна иднина“ поради критиките поради својот однос со Џефри Епстајн, рече војводата во изјава.

Принцот Ендру вечерва објави изјава во која вели дека му станало јасно дека неговото пријателство со милијардерот педофил предизвикало „големи нарушувања“ во работата на кралското семејство.

Исто така рече дека е подготвен да помогне „на било која соодветна агенција за спроведување на законот во нивните истраги“ за сексуалниот престапник, кој се уби во затворот додека се соочуваше со обвинение за трговија со секс.

Ова доаѓа откако војводата денеска е виден за првпат по катастрофалното интервју за Би Би Си во саботата за Епстајн кое предизвика бес во јавноста.

Беше принуден да ја откаже посетата на градовите Фишлејк и Стејнфорт, во близина на Донластер, во Јужен Јоркшир.

Извор изјави дека неговото патување - кое не е однапред објавено - е укинато како резултат на падот.