18. April 2017 - 11:02

Примера: Алавез подобар од Вилјареал

Во Примера, финалистот во Купот на Шпанија, Депортиво Алавес успеа да го совлада Виљареал со 2:1.

Домаќинот во последните пет минути од првото полувреме постигна два гола преку Ибаи Гомез и Елиа.

Виљареал доминираше во второто полувреме, но доминацијата ја круниса со само еден гол, стрелец беше Бакамбу во 73.минута. Истиот играч, во 93.минута имаше „мртва шанса“ но не успеа да го погоди голот на Пачеко.

Алавез ја прекина низата од три порази и успеа да се искачи на 11-та позиција на табелата, додека Виљареал загуби трет пат на последните пет мечеви и ја компромитира својата положба на табелата во борбата за пласман во Лига Европа. ж

Виљареал е на петтото место со 54 бодови, еден повеќе од Атлетик Билбао и два од Реал Сосиедад.