Свет
13. April 2016 - 19:20

При уривање на кран во Кина загинаа 18 лица

Во јужниот дел на Кина денеска загинаа 18 лица откако се урна кран на едно градилиште како последица од силниот ветер.

Уште 18 луѓе, од кои четворица во критична состојба, итно се префрлени во болница по несреќата во градот Донгуан, во кинеската провинција Гуангдонг.

Се проценува дека тежината на урнатиот кран изнесувала 80 тони.

- Кранот се урнал врз времен двоспратен објект за време на грмотевица и ветер со брзина од 100 километри на час, изјави заменик генералниот секретар на градските власти, 

Во објектот во моментот на несреќата се наоѓале 139 работници.