Свет
4. February 2016 - 10:22

При напад на дрон убиен лидерот на ИД во Јемен

Лидерот на џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Јемен, Џалал Баледи е убиен утрово при ракетен напад на беспилоно летало, јавија западните медиуми, повикувајќи се на изјави на локални жители и официјални јеменски претставници. 

Според истите извори, Балади и двајца негови помошници биле убиени кога ракета истрелана од дрон го погодила возилото со кое патубале.

Нападот се случил на пат меѓу градовите Зинжибар и Шакра во јужниот дел на Јемен.