Свет
1. February 2018 - 14:03

Претставничка на ОН го обвини Мјанмар за геноцид врз Рохинџите

Претставничката на Обединетите нации за Мјанмар, Јанги Ли изјави денеска дека воените операции на мјанмарската армија против муслиманското малцинство Рохинџи имаат карактеристики на геноцид.

Ли ја даде изјавата по откривањето на пет масовни гробници во село во западен Мјанмар, на границата со Бангладеш, регион каде се вршат интензивни воени операции од минатиот август, кога Рохинџа герилци нападнаа позиции на мјанмарската армија.

Оттогаш, се проценува дека армијата на оваа главно будистичка држава протерала 690.000 Рохинџи во Бангладеш.