Свет
7. October 2018 - 14:32

Претседателот на Русија полни 66 години: Цел ден му ѕвони телефонот, прима честитки од светските лидери

Рускиот претседател Владимир Путин денеска полни 66 години, а портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков вели за Тас дека роденденот ќе го помине со „своите блиски и со пријателите“.

Претседателот на Русија минатиот роденден го прослави работно, беше во Сочи каде држеше вонреден состанок со останатите претставници на Рускиот совет за безбедност, а во 2016 години не се појави во јавноста.

Од рано утро денесака му ѕвони телефон зошто тој традиционални прима родененски честитки од другите лидери преку телефон.