Свет
17. May 2016 - 9:13

Претседателите на Ерменија и Азербејџан договорија примирје

Претседателите на Ерменија и Азербејџан, Серж Саргсјан и Илхам Алиев разговараа синоќа во Виена околу конфликтот во регионот Нагорно-Карабах.

На состанокот присуствувале и шефовите на дипломатиите на Русија, Сергеј Лавров, на САД Џон Кери, како и државниот секретар за европски прашања на Франција, Харлем Дезир.

На средбата е потенциран ставот дека конфликтот не може да се реши по воен пат, се наведува во соопштението на ОБСЕ, додавајќи дека Минск групата инсистира на почитување на договорот за примирје.

Ерменскиот и азербејџанскиот претседател изразија поддршка за примирјето и мирно решавање на конфликтот.

За да се намали ризикот за натамошно насилство тие договорија итен прекин на огнот. Претседателите договориле и проширување на постоечката канцеларија на претставникот на претседавачот на ОБСЕ, а исто така и размена на податоци за исчезнатите лица под покровителство на Меѓународниот комитет на Црвениот крст.

Двајцата претседатели прифатија и продолжување на преговорите следниот месец, на место кое ќе биде дополнително договорено, со цел да се продолжат разговорите за компромисно решение.

Шефот на германската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Франк-Валтер Штајнмаер истакна дека колку подолго трае конфликтот доаѓа до се поголемо вооружување, а со тоа и до поголем ризик од нова ескалација, па и војна меѓу двете земји.

Саргасјан и Алиев последен пат се сретнаа во август 2014 година во Сочи, а Русија како регионална сила на Кавказот повторно покрена иницијатива да се вртатат на преговарачка маса двајцата претседатели, овој пат во Виена.