Македонија
12. July 2019 - 8:54

Претпладне сончево, попладне локален дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, попладне претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд.

Утринската температура ќе се спушти помеѓу 8 и 15, а дневната ќе достигне од 23 до 31 степен.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје, умерено облачно, попладне со услови за краткотраен локален дожд.. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе се искачи до 27 степени.

Во наредниот период ќе преовладува променливо и посвежо време. И во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во текот на ноќта и во недела.