Фудбал
1. July 2020 - 10:08

Пресврт победа на Лацио во Торино

Лацијалите пред неколку дена со пресврт ( со обложувачки речник од 2 во 1) загубија од Аталанта. По неколку дена повторно со пресврт од 2 во 1 славеа дома против Фиорентина, а вечерва пак со пресврт, овојпат од 1 во 2 славеа на гостувањето кај Торино, во рамки на 29 коло во Серија А. На крајот на мечот на стадионот стоеше Торино 1, Лацио 2 гола.
 
„Биковите“ први поведоа на мечот, уште во 5 минута. Стрелец на водечкиот гол беше Белоти од пенал. Невнимателен во сопствениот шеснаесетник беше Имобиле.
 
Најдобриот стрелец на Лацио сезонава – Имобиле успеа во второто полувреме „да се извади“ за направениот пенал. На асистенција на Алберто, погоди за 1-1 во 48 минута и мечот го врати во егал.
 
Лацио тргна решително по останатите два бода кои го оставаат во борбата за Скудетото и тоа се исплатеше.
Пароло го совладаа Сиригу во 73 минута, на асистенција на Имобиле за големо славје кај фудбалерите со „небесносини“ дресови.
 
Со овие три бода Лацио во моментов е на само -1 во однос на Јувентус, кој пак мечот од ова коло нагости кај Џенова на Горан Пандев предмалку го започна.