Свет
14. December 2017 - 20:47

Пресметка на двете сили на небото: Американските ловци отворија оган врз руските борбени авиони во Сирија

Американски борбени авиони f-22 во средата во знак на предупредување испукале проектили, бидејќи двата руски авиони Su- 25 влегле во воздушниот простор на Сирија. 
 
Инцидентот се случил источно од реката Еуфрат, пренесува Ројтерс повикувајќи се на извори  на американски неименувани службеници.
 
Според нивните зборови, во инцидентот биле вклучени два американски авиони и руски авиони, кои го напуштиле подрачјето откако биле испукани проектилите за предупредување. 
 
Од прес Центарот на САД велат дека тоа што се случило над небото над Сирија е ништо невообичаено. 
 
- Два авиони на Америка беа блиску до руските, така да употребиле проектилска врска за спречување на напад ( меѓу САД и Русија)., изјавиле од прес центарот