Фудбал
25. April 2017 - 11:09

Премиерлигашки кам-бек на Њукасл

Фудбалскиот клуб Њукасл, по една сезона мината во Чемпионшип дивизијата, се врати во Премиер лигата.
 
Њукасл во 44.коло, во Втората лига на Англија (Чемпионшип), го совлада Престон со 4:1, обезбеди една од првите две позиции кои значат директен пласман во Премиер лигата.
 
Головите за Њукалс на овој натпревар ги постигнаа Перез, Атсу, Ричи и повторно Перез.
 
Покрај екипата која од клупата ја предводи Рафаел Бенитез, пласман во Премиер лигата избори и Брајтон.