Фудбал
15. December 2015 - 8:38

Премиер лига: Лидерот Лестер подобар од првакот Челзи

Лидерот на табелата во Премиер лигата екипата на Лестер во последниот натпревар од 16.коло синоќа го победи Челзи со 2:1. Лестер поведе со голот на Џејми Варди во 34.минута на асистенција на Риад Марез, додека на 2:0 зголеми Марез во 48.минута. Голот за Челзи го постигна Лоик Реми во 77.минута. 
Лестер се врати на првата позиција на табелата, додека првакот Челзи е на 16.место со 15 бодови.
 
Резултати од 16.коло: Ливерпул – ВБА 2:2, Тотенхем – Њукасл 1:2, Астон Вила – Арсенал 0:2, Бурнемут – Манчестер Јунајтед 2:1, Кристал Палас – Саутемптон 1:0, Манчестер Сити – Свонси 2:1, Сандерленд – Вотфорд 0:1, Вест Хем – Стоук 0:0 и Норвич – Евертон 1:1. 
 
Табела: Лестер 35 бодови, Арсенал 33, Манчестер Сити 32, Манчестер Јунајтед 29, Тотенхем 26, Кристал Палас 26, Вотфорд 25,...