Фудбал
5. December 2015 - 22:21

Премиер лига: Бурнемут го совлада Челзи

Шампионот на Англија Челзи претрпе уште еден на домашен терен откако загуби од Бурнемут со 1:0. Стрелец на единствениот гол беше Мареј.
Најпријатното изненадување во англиската Премиер лига, тимот на Лестер триумфираше на гостувањето кај Свонси со 3:0 и ја задржа челната позиција на табелата по 15 одиграни рунди.
 
Во овој круг победа забележа и Арсенал за пробив на втората позиција, Манчестер Сити загуби, Манчестер Јунајтед на свој терен освои само бод.
 
Постигнати резултати на денешните средби од Англиското фудбалско првенство:
Стоук – Манчестер Сити 2:0,
Арсенал – Сандреленд 3:1,
Манчестер Јунајтед – Вест Хем 0:0,
Саутемптон – Астон Вила 1:1,
Свонси – Лестер 0:3,
Ваттфорд – Норвич 2:0,
ВБА – Тотенхем 1:1 и 
Челзи – Бурнемут 0:1.
За утре е закажандуелот Њукасл – Ливерпул, а во понеделник Евертон – Кристал Палас.
Табела: Лестер 32 бода, Арсенал 30, Манчестер Сити 29, Манчетсер Јунајтед 29, Тотенхем 26, Вест Хем 23, Ливерпул 23,...