Спорт плус
25. April 2023 - 21:36

Пречек во Охрид за златната репрезентација

Граѓани на Охрид и градоначалникот Кирил Пецаков денеска на Градскиот плоштад ги пречекаа македонските репрезентативци во традиционално теаквондо, и пред се златната кадетка од Европскиот шампионат, Христијана Парулеска.
Парулеска на контитненталниот шампионат одржан изминатите денови во Италија во силна конкуренција и далеку побројни репрезентации успеа да освои два медали – сребро во категоријата борба со замислен противник и злато во борба, со што се искачи на европскиот трон.
 
Со двете освоени медали таа беше прогласена за најдобра кадетка на Европското првенство во вкупен пласман, што е прв таков успех за индивидуален спортист од земјава постигнат на Европски шампионат.
Вест и фото:Охридњуз