Loading Video...
Балкан
19. January 2020 - 19:32

Православните верници го прославуваат Богојавление ширум регионот и во Русија

Православните верници го прославуваат   Богојавление ширум Русија и во регионот. Во Русија се одржа традиционалното  капење во студена вода која претходно е осветена, со што верниците се чистат од гревовите. А во Србија и Црна Гора се фрлаше крстот.   Во Подгорица се скандираше Косово е Србија, а митрополитот црногорско-приморски Амфилохије порача дека Морача и Рибница се светите води на Јордан. И српскиот патријарх Иринеј на празникот упати апел до црногорските власти да се откажат од новиот закон за веросиповед. Истовремено во интервју за Танјуг претседателот Гукановик порача  дека Црна Гора нема да го повлече законот и го покани престедателот Вучик да ја посети Подгорица.