15. March 2019 - 8:54

Познати сите учесници во четвртфиналето на Лигата на Европа

По синоќешните дуели, станаа јасни имињата на тимовите кои се пласираа во четвртфиналето на Лигата на Европа. Тоа се тимовите на Челзи, Наполи, Валенсија, Арсенал, Ајнтрахт Франкфурт, Виљареал, Славија Прага и Бенфика.

Челзи го декласираше Динамо Киев со 5:0 како гостин по „хет-трикот“ на Оливие Жиру и со вкупен резултат од двете средби 8:0 го елиминира со неочекувана леснотија украинскиот клуб.

Наполи загуби на гостувањето кај Ред Бул во Салцбург со 1:3, но продолжува напред, откако ги победи Австријците со 3:0 во Неапол.

Валенсија се спаси со гол на Гонзало Гедеш во дополнителното време на реваншот со Краснодар, кој заврши со резултат 1:1. Во првата средба, „лилјаците“ беа победија со 2: 1 против рускиот тим, кој беше на чекор од четвртфиналето по погодокот на Магомед-Шапи Сулејманов во 85-тата минута. Меѓутоа, во 93. минута Гедеш ги шокираше домаќините и ја рангираше шпанската екипа за следната фаза.

Во Лондон, Арсенал победи со 3:0 против Рен и се реваншира за поразот со 1:3 на француска земја. Два гола за „топџиите“ постигна Пјер Емерик Обамејанг, а еден погодок реализира Ејнсли Мејтланд-Најлс.

Виљареал го надигра со 2:1 дома Зенит и со вкупен резултат 5:2 го елиминира тимот од Санкт Петербург, додека Ајнтрахт Франкфурт отстрани италијанскиот гигант Интер по победата од 1:0 во реваншот во Милано.

Првиот натпревар заврши 0:0, а Лука Јовиќ беше стрелец на единствениот погодок во реваншот, откако реализира во 5-тата минута.

Два судири мораше да се решат по дополнително време. Бенфика го победи со 1:0 Динамо Загреб во регуларното време (гол на Жонас), а во продолженијата „орлите“ од Лисабон реализираа уште два погодоци (дело на Феро и Алекс Грималдо) и ги елиминираа Хрватите со вкупен резултат од двете средби 3:1.

Најдраматично беше во чешката престолнина, каде Славија Прага успеа да го исфрли од турнирот еден од најголемите фаворити за трофејот – Севиља.

Во регуларното време, двете екипи завршија со 2:2 и го повторија резултатот од првиот натпревар. Во продолженијата, Шпанците први постигнаа гол и изгледаа дека се со едната нога во четвртфиналето, но Чесите не се предадоа. Тие стигнаа до 3:3 уште во крајот на првото продолжение, а во последните секунди на второто, Ибрахим Траоре беше прецизен за 4:3 и сензацијата беше факт.