Спорт плус
7. September 2023 - 12:55

Познати осминафиналистите на ЕП во одбојка

Со одигрувањето на завршните натпревари од групната фаза познати се сите учесници во осминафиналето на Европското првенство во одбојка на кое нокаут фазата ќе се игра во италијанските градови Бари и Рим, како и во Варна во Бугарија.

Македонските одбојкари со освоеното четврто место во групата Ц која се одигра во Скопје за противник во осминафиналето ќе го имаат европскиот и светски првак  Италија. Натпреварот ќе се игра во Бари в сабота, а дополнително ќе биде познато дали дуелот ќе почне од 18 или од 21 часот.

Нокат фазата ќе биде отворена со натпреварот меѓу Хрватска и Романија, а в сабота на програмата се и осминафиналните дуели меѓу Франција – Бугарија, Словенија – Турција, Холандија – Германија и Португалија – Украина.

В недела ќе играат Полска – Белгија и Србија – Чешка.

Финалето е на 16 септември во Рим.