Свет
26. November 2016 - 11:35

Пожарите во Израел се шират кон еврејските населби на Западниот Брег

Пожарите кои предизвикаа сериозни штети во Израел, ноќеска почнаа да се шират кон еврејските доселенички населеби на Западниот Брег.

На територијата на Израел од пред пет дена беснеат неколку силни пожари, чие ширење е потпомогнато од исклучително сушниот период и силните ветрови. 

- Илјадници жители на населбата Аламиш, во близина на Рамала, беа принудени да ги напуштат нивините домови, а 45 куќи во населбата беа уништени или оштетени од огнот, соопшти претставник на локалната полиција. 

Според податоците на полицијата, бројот на регистрирани пожари кои започнаа во вторникот надминува 200. 

Досега нема податоци за настрадани лица, но огнот уништи десетици домови.