Loading Video...
Свет
24. September 2023 - 16:33

Пожари на Сицилија кои ги зафатија областите Палермо и Месина

Италијанските пожарникари се борат со пожарите на Сицилија, кои ги зафатија областите Палермо и Месина, во северниот дел на островот.

Над 700 туристи се евакуирани од хотелите во Сицилија само за една ноќ како резултат на шумските пожари, во кои според првичните официјални информации, животот го загубиле две лица. Шумските пожари беснеат втор ден и се резултат на високите температури и силниот ветер кој дува во северниот дел на италијанскиот остров Сицилија.

Во справување со огнената стиохија ангажирани се над 300 пожарникари.

Ерменците од Нагорно Карабах се заканија дека заради блокадите на Азербејџан, ќе ги напуштат живеалиштата. По воените дејствија кои се случија изминатата недела, жителите се жалат дека повеќе не можат да ја трпат тортурата на азербејџанските власти и принудени се да заминат. На етничко чистење предупреди и ерменскиот премиер кој порача дека земјата е подготвена да ги прифати жителите од Нагорно Карабах.

Азербејџан пак ветува дека ќе ги гарантира правата на жителите од Карабах и регионот соодветно ќе се интегрира. Во регионот кој мештаните го нарекуваат Република Арцах, живеат околу 120 илјади Ерменци.

Рекорден број посетители привлече годинешното издание на најголемито фестивал на пивото, Октоберфест''. Организаторот информира дека годинава, бројот на гости се искачил на 3 милиони и 400 илјади, што е повеќе од годината пред појавата на короната.

Фестивалот кој се одржува во Минхен одржува светска популарност па привлекува гости од сите континенти во светот. Октоберфест завршува на 3 октомври.