Свет
6. јуни 2016 - 10:41

Пожар во Лос Анџелес, евакуирани 5.000 лица

Стотина пожарникари од саботата се борат со огнената стихија која зафати планински предел во Лос Анџелес, каде се евакуирани најмалку 5.000 лица, соопштија американските власти. 

Пожарот избувна во саботата попладне, а денеска 30 проценти од површината која е зафатен со оган, е ставена под контрола, јавува Си-Ен-Ен 

- Огнот се шири по кањонот поради што пожарникарите имаат отежнат пристап, изјави Џон Трип, шефот на пожарникарната служба на Лос Анџелес.