Loading Video...
Свет
1. August 2019 - 16:45

Пожар беснее во Сибир, Трамп му нуди помош на Путин

Доналд Трамп  телефонски му се јавил на  Владимир Путин  за да му понуди помош за гаснење на  пожарот кој беснее во Сибир. 

Рускиот престедател се заблагодарил, оценувајки ја понудата како гест кој води кон нормализација на односите мегу двете држави.

Во пожарот  се зафатени 2,8 милиони хектари шума, а во гаснењето учествуваат 3000 луге  и 28 авиони.

Вонредна состојба е прогласена во Иркутск и Краснојарск.