Loading Video...
Свет
25. July 2021 - 16:35

Пожар беснее во северниот дел на Сардинија

Голем шумски пожар беснее во северниот дел на италијанскиот остров Сардинија.

Огнената стихија веќе уништи хектари шума и вегетација и опасно се приближува до населените места велат пожарникарите. Илјадници луѓе, локални жители и туристи веќе се евакуирани.

Деновиве на Сардинија температурите се многу високи, над 35 степени, но сè уште не е јасно дали пожарот е последица на високи температури, небрежност или е подметнат.