Фудбал
5. October 2017 - 18:00

Португалецот, Мартинс ќе го суди мечот Италија – Македонија

 
 
 
Светската куќа на фудбалот (ФИФА) ги одреди арбитрите кои ќе ја делат правдата на натпреварот меѓу Италија и Македонија. 
 
Португалецот, Тиаго Мартинс, ќе биде главен судија на квалификацискиот меч за Светското првенство во Русија 2018 година, меѓу фудбалските репрезентации на Италија и Македонија, реши ФИФА. 
 
Помошници на Мартинс ќе му бидат сонародниците, Рикардо Сантош и Луис Кампос.
 
Инаку, избраниците на селекторот Игор Ангеловски веќе се во Торино, а вечерва ќе одржат и полесен тренинг, додека за утре планира се уште два тренинга, пред  мечот против „азурите“, закажан за во петок од 20.45 часот
 
Тоа ќе биде дуел од претпоследното 9.коло во Муднијалските, во кои по осум одиграни натпревари, Македонија им скор од две победи, еден нерешен резултат и дури пет порази, што е доволно за петто место во групата.
 
Потсетување дека на првиот меч во Скопје, италијанската репрезентација си замина со три бода по еден неизвесен натпревар, кој беше решен од Чиро Имобиле во втората минута од судиското дополнение.