Спорт плус
10. December 2015 - 14:52

Пораз на стартот од европскиот првак Италија

Македонската футсал репрезентација попладнево загуби од Италија со 6:1 во првиот настап во групната фаза од квалификациите за Светското првенство 2016.
 
Македонците имаа сили само за едно полувреме да му пружат достоен отпор на домаќинот кој на пауза замина со предност од 1:0. Во вториот дел Италијанците постигнаа пет, а примија само еден гол за конечен убедлив триумф.
 
Единстениот погодок за Македонија го постигна Адријан Мицевски, а головите на Италија ги дадоа:  Романо, Виера, Мерлим, Канал, Лима, Патијас
 
Македонија утре во 2.коло игра со Словачка кој денес ја совлада Молдавија со 3:1. Почетокот на дуелот е во 18 часот.