Фудбал
4. February 2023 - 20:19

Пораз на Арсенал во Ливерпул

Фудбалерите на Евертон по тренерската смена блеснаа и ја прекинаа серијата на лидерот Арсенал совладувајќи го на Гудисон Парк со 1-0. 
Арсенал доминираше во поле но шансите ги создаваа домашните играчи но Докуре, Леви и Гаје не се снајдоа најдобро за да на сцена стапи искусниот дефанзивец Џејмс Тарковски и неговиот гол ја донесе значајната победа во битката за опстанок само четвтрта оваа сезона додека Арсенал и натаму е лидер но се отвори шанса Манчестер Сити да се доближи на само два бода.