Македонија
10. August 2020 - 14:07

Поранешните сопартијци Касами и Гаши со ист став за средбата на Ахмети

Поранешните сопартијци - лидерот на БЕСА Билал Касами и лидерот на Алтернатива Африм Гаши имаат идентичен став за поканата на лидерот на ДУИ Али Ахмети сите албански лидери в четврток на годишнината од Рамковниот договор да седнат и да разговараат за постизборната состојба.

И од кај Касами и од кај Гаши потврдуваат дека добиле поканата на Ахмети, но се уште немаат одлучено дали ќе се појават на состранокот.

„Ја добивме поканата. Ке донесеме одлука во претседателството и ќе ја информираме јавноста“, ни одговорија од БЕСА.

Сличен одговор добивме и од Алтернатива и таму чекаат поканата да биде разгледена од партиските органи пред деновиве да биде донесена одлуката дали Гаши ќе оди на состанокот со Ахмети. 

Ахмети ги покани на состанок лидерите  Африм Гаши – Алтернатива, Билал Касами – Беса, Зијадин Села – АА,  Мендух Тачи - ДПА во четврток во скопскиот хотел Парк. Како што се наведува во соопштението на ДУИ, поводот се одржаните парламентанри избори. Сосотанокот сиболично ќе се одржи на годишнината од Рамковниот договор.

Неофицијално средбата ќе биде искористена за обезбедување на поголемо мнозинство во евентуална нова влада во која ДУИ ќе биде главен албански парнтер. 

За одлуките на Тачи и Села дали ќе возвратат на поканата на Ахмети во вестите на Сител во 16 часот.

 

Катерина Нешкова