Свет
7. December 2020 - 11:19

Поплави и снег на северот на Италија, прогласен „црвен аларм“

Обилните дождови предизвикаа поплави во северна Италија во неделата, што предизвика „црвен аларм“ во делови на Венето, Фурланија и провинцијата Болзано.

За само неколку часа пожарникарите извршија повеќе од 400 итни интервенции во Венето.

„Поради опасност од свлечишта и лавини, ги повикувам сите да избегнуваат да одат во областа Белуно“, изјави за агенцијата Анса гувернерот на регионот Венето, Лука Заиа.

Реката Панаро се излеа во Модена во Емилија-Ромања, па жителите на некои области беа евакуирани.

Жителите на тие зони беа повикани да се засолнат на повисоките катови на куќите, а засилувањата од противпожарната единица пристигнаа од Тоскана и Пиемонт.

Железничкиот сообраќај помеѓу Болзано и преминот Бренер на границата со Австрија, каде паѓаше голем снег, беше во прекин поради опасност од лавини и паѓање камења и дрвја, а автопатот А22 меѓу Випитен и Бренер беше затворен.