Македонија
13. јуни 2016 - 8:29

Понесете си чадор: Денес и утре ќе врне

Времето претпладне ќе биде малку до умерено облачно со услови за краткотраен дожд на североисток. Попладне ќе биде променливо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во северните и источните делови.

Минималната температура ќе се движи од 10 до 17 степени, а максималната до 29 степени. УВ=6.

Во Скопје претпладне ќе биде променливо облачно со услови за слаб дожд, а попладне ќе биде нестабилно со појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 15 до 26 степени.

До вторник ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилен ветер. Утре процесите ќе бидат поинтензивни, особено во северните и источните делови. Од среда под влијание на сува и многу топла воздушна маса ќе има нагло зголемување на температурите. За викендот највисоката температура ќе достигне 40 степени на југоистокот од земјата.