Македонија
22. јуни 2019 - 10:10

Полицијата тресеше во Дебар - пронајдени бомби во семејна куќа

Полицијата изврши претрес во семејна куќа во Дебар, таму пронајдено цел арсенал оружје. Како што стои во билтенот на МВР, вчера  во 11.10 часот од страна на полициски службеници извршен бил претрес во куќа и помошни простории, сопственост на Р.Р.(59) од Дебар поради постоење основи на сомнение дека А.Р.(36) (син на Р.Р.) извршил кривично дело “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

При претресот пронајдена била метална кутија во која имало неколку запалки за рачна бомба и три рачни бомби, неколку рамки за различен вид оружје и 18 куршуми од различен калибар.  

А.Р. бил приведен за понатамошна постапка