Loading Video...
Ф1
6. October 2018 - 11:16

Пол-позиција за Хамилтон на јапонското Гранд-при

Болидите на Мерцедес ќе го имаат првиот стартен реде на утрешната 16.трка во Ф1 шампионато која ќе се вози за големата награда на Јапонија. 

Британецот, Луси Хамилтон оствари најбрзо време на денешните квалификации на патеката Сузука, а веднаш зад него втор резултат имаше неговиот клупскиот колега Валтери Ботас. 

Од вториот стартен ред трката ќе ја започнат, Марк Верштапен од Ред Бул и Кими Раиконен од Ферари, додека второ рангираниот во Генералниот пласман и единствен конкурент за Хамилтон за титулата, Себастијан Фетел ќе стартува од деветата позиција. 

Стартот на јапонското Гранд-при е утре со почеток во 7 часот и 10 минути.