Балкан
8. August 2019 - 17:58

Погледнете го моментот кога се затресе во Турција: Силен земјотрес во Денизли

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во југозападниот турски округ Денизли. Според локални медиуми, од земјотресот урнати се  објекти во кои имало луѓе.

Спасувачки тимови презеле операции при што успеале да извадат од урнатините неколку лица кои се хоспитализирани, јави НТВ.

Епицентарот на земјотресот што се случи во попладнево бил во реонот на градот Бозкурт. Потресот бил на длаобочина од седум километри. Засега нема информации за загинати луѓе. Земјотрес беше регистран денеска во округот Измир со интензитет од 4,8 по Рихтер.